"A terápia végső célja az, hogy a magunk terapeutájává váljunk..."
Az általam használt módszerek
*Kognitív pszichológiai terápiás módszerek
* Sématerápiás módszerek
*Személyközpontú terápia
*Autogén tréning
*Pszichoterápiás krízis intervenció
*Wingwave coaching ill EMDR terápiás elemek
*KIP (katatim imaginációs pszichoterápia)
*MBCT - Mindfulness (Tudatos jelenlét alapú stresszkezelés) alapú kognitív terápia*
*Pszichodiagnosztikai tesztek
*Bővebb információkat módszereimről a "Tudástár" menüpontban talál
*Az MBCT
Jómagam 1998-ban kezdtem jógázni, illetve ismerkedtem meg a meditációval, és más lelki önfejlesztő módszerrel. Vallom, hogy mély, belső Önmagunk megismerésének, átélésnek "királyi útja" a meditáció.
A 8 hetes, hanganyaggokkal és munkalapokkal kísért mindfulness-alapú kognitív terápia (MBCT, Mindfulness-Based Cognitive Therapy) a buddhista hagyományban mélyen gyökerező meditációs elemeket párosítja a nyugati tudományos világ kognitív viselkedésterápiás nézőpontjával. A nyugati pszichoterápia célja a személyiség fejlesztése, sikeressé tétele, a keleti "pszichológia" viszont minden baj, szenvedés forrását magában a személyiségben látja, így a cél ezen "személyiség" feloldódása, meghaladása. A mindfulness hidat ver e két különböző nézet közé.
A mindfulness egy figyelmi állapot, melyet szándékosan és minősítésektől mentesen a jelen átélésének szentelünk. Ez magában foglalja egyrészt a mentális folyamatot, figyelemszabályozást (a figyelmet szándékosan a jelen pillanatra irányítjuk), másrészt jelen van benne a történésekre kíváncsi, nyitott és azokat mindenféle minősítés nélkül elfogadó hozzáállás.
A tapasztalataink kognitív szemléletben való értelmezése nemcsak fejleszti az önismeretünket, de ráébreszt a lelki szenvedéseinket tápláló, rutinszerűen visszatérő (ez a depresszióra jellemző "rumináció"-rágódás) negatív gondolatainkra, negatív szokásainkra, és hozzásegít egy megfelelőbb stratégia kidolgozására is.
Mint más módszerek esetében, a hatásosság kulcsa a napi rendszerességgel végzett otthoni gyakorlás. Arra törekszünk, hogy a meditációkban megtapasztalt éber jelenlétet beépítsük a mindennapjainkba is, és amennyire tehetjük, ilyen éber figyelemmel végezzük minden tevékenységünket.
Klinikai vizsgálatok szerint a 8 hetes MBCT képes felére csökkenteni a krónikus depresszió visszatérésének kockázatát. Ez a hatékonyság meghaladja a hangulatjavító gyógyszerekkel kezelt betegek gyógyulási szintjét. A módszer más érzelmi-lelki problémák (például alvászavarok, stressz, szorongásos zavarok, függőségek, étkezési zavarok) kezelésében és a testi fájdalmak elviselésében is segíthet.
Kinek ajánlható, kinek nem?
Az MBCT-programot elsőként a depresszió visszatérésének megelőzésére fejlesztették ki. Az elsajátítottak azonban mindenki számára segítséget jelenthetnek a testi-lelki fájdalmak, negatív gondolatok kontrollálásában, a megterhelő időszakok könnyebb elviselésében, és a figyelemösszpontosítás emelkedésével a munkánk, feladataink ellátásában, a tanulásban.
A program nem ajánlott azoknak, akik aktuálisan valamilyen komoly mentális-lelki problémával küzdenek (pl. súlyos depressziós állapot esetén, vagy gyógyszeres pszichiátriai kezelés alatt állnak). Állapotuk rendeződése után kezdhetik el a programot.
Forrás-mindfulnessegyesulet.hu